Alsace

 

Region winiarski Alzacja

 

Francuskie królestwo szczepu Riesling, tak można sklasyfikować region Alzacji, który rozciąga się niczym wstążka na długości 170 kilometrów. Większość parceli 15 tysięczno hektarowej alzackiej winnicy daje wina białe. Alzacja posiada swój klimat kontynentalny, suchy z ciepłą wiosną i dość intensywną zimą. Mozaika 13 typów gleby, pozwala na zróżnicowanie palety smaków win.


Alzacja cieszy się prawdziwą kolekcją niespotykanych w innym regionie Francji szczepów :

RIESLING: Głęboki, wyrafinowany, daje nam bukiet cytrusowych owoców z intensywnym odczuciem mineralności w winach, które z wiekiem nabierają miodowych, tostowych, a nawet wędzonych, naftowych nut.

GEWÜRTZRAMINER: Wina bardzo ekspresywne z wyjątkową złożonością, gdzie dominują róża, owoc liczi, jak i białe owoce.

PINOT GRIS:  Daje nam wina okrągłe, o niesamowitej konstrukcji. Odczuwalne nuty wędzone, a także aromaty suszonych owoców moreli, miodu jak i wosku pszczelego.

MUSCAT: Jest to najlepszy przykład wina, zdominowanego przez pierwotne aromaty. Przepisujemy mu oryginalny zapach winogrona przeplatający się z subtelnymi kwiatowymi nutami.

PINOT NOIR: Jedyny czerwony szczep Alzacji, daje nam lżejsze wina niż jego burgundzki brat. Wina czerwone lub różowe. Jasna barwa z aromatami czarnych owoców: jeżyn, czarna porzeczka, wiśnia.


Charakterystyczną cechą regionu win Alzacji, jest niespotykane gdzie indziej we Francji, podawanie nazwy szczepu na butelce. Również nazwa apelacji jest dość prosta:  

ALSACE: Większość win Alzacji jest oznaczona przez słowo Alsace, co oznacza, że wino jest w większości przypadków zbudowane tylko z jednego szczepu. 

ALSACE GRAND CRU:  To najlepsze jakościowo gleby, pozwalają nazwać parcele od Grand Crus d’Alsace. Na dzień dzisiejszy jest ich 51, co stanowi około 5% całej produkcji wina. Niektóre z nich słyną już od ponad tysięcy lat, inne zaś od dziesięcioleci. Wszystkie jednak, pochodzą od uprzywilejowanych terroir. To tu geologia, klimat i ekspozycja terenu, winorośl i kunszt człowieka współpracują w wyjątkowym porozumieniu, współtworząc wyjątkową alchemię Grands Crus.

 

Alzacja to elegancja i finezja, paleta smaków, żywiołowa natura, hojny ogród, słowem wyjątkowy terroir.

 

Wielkie wina alzackie wkrótce w kolekcji WineMeMore!